Praní špinavých peněz

< Previous | Next >

Onyx18

Senior Member
Czech
Ahoj, nezná někdo jednoslovné/dvouslovné označení pro lidi, kteří perou špinavé peníze (ang. launderer)? Lámu si nad tím hlavu a nic mě nenapadá. Předem díky za odpovědi

• Garin

Senior Member
    Czech - Czechia
    „Launderer“ je obecně někdo, kdo pere, nemusí nutně jít o praní peněz. V kontextu s praním peněz se používá třeba „to je pračka“, ale spíš například u restaurací, kam nikdo nechodí a přesto mají vysoké tržby apod.

Onyx18

Senior Member
    Czech
    „Launderer“ je obecně někdo, kdo pere, nemusí nutně jít o praní peněz. V kontextu s praním peněz se používá třeba „to je pračka“, ale spíš například u restaurací, kam nikdo nechodí a přesto mají vysoké tržby apod.
    V mém kontextu se jedná o praní špinavých peněz. Jen hledám nějaké kratší označení těch lidí, kteří je perou (abych nemusel zdlouhavě psát "lidi, kteří perou špinavé peníze") - pokud takový existuje

jazyk

Senior Member
    Brazílie, portugalština
    Vím, že se tak mluví, a já jsem se přizpůsobil, ale kdyby to bylo na mne, praní peněz, bez slova špinavých, by bohatě stačilo. Většinou (já vzdycky) nepereme čisté věci, a ostatní jazyky přídavné jméno špinavý v tomto spojení nepotřebují.

Onyx18

Senior Member
    Czech
    Vím, že se tak mluví, a já jsem se přizpůsobil, ale kdyby to bylo na mne, praní peněz, bez slova špinavých, by bohatě stačilo. Většinou (já vzdycky) nepereme čisté věci, a ostatní jazyky přídavné jméno špinavý v tomto spojení nepotřebují.
    Dobře, ale mně pořád jde o to jednoslovné/dvouslovné označení lidí, ne o to, co znamená "launderer" nebo jak tuto činnost popsat. Viz příklad:
    Ti, kteří kradou, vyloupili banku. :cross:
    vs.
    Zloději vyloupili banku. :tick:

Garin

Senior Member
    Czech - Czechia
    V mém kontextu se jedná o praní špinavých peněz. Jen hledám nějaké kratší označení těch lidí, kteří je perou (abych nemusel zdlouhavě psát "lidi, kteří perou špinavé peníze") - pokud takový existuje
    Obávám se, že neexistuje. Nevím, co píšete za text, v beletrii by asi šlo použít „pračka“ i na osobu. Sice tam bude trochu haprovat ten ženský rod, ale když se o muži dá říct, že je „známá firma“, proč by nemohl být i „známá pračka“? Ale do odborného textu bych to nedával. :)

Onyx18

Senior Member
    Czech
    Obávám se, že neexistuje. Nevím, co píšete za text, v beletrii by asi šlo použít „pračka“ i na osobu. Sice tam bude trochu haprovat ten ženský rod, ale když se o muži dá říct, že je „známá firma“, proč by nemohl být i „známá pračka“? Ale do odborného textu bych to nedával. :)
    Ano, měl jsem to podezření, že takové označení neexistuje, ale byl jsem zvědavý, jestli třeba někdo nezná nějaký slangový výraz, nebo něco podobného. Pračku použít nemůžu, musel bych k tomu nejspíš vysvětlit kontext, což by bylo ještě zdlouhavější.

< Previous | Next >